Lavabonuz Çok Sık Tıkanıyorsa

Mutfaklarda kullanılan lavabolar başta olmak üzere ev ve işyerinin sıkça tıkanan lavaboları sinir bozucu bir sorundur. Restoranlar gibi ticari işletmelerin lavabosu tıkandığında bu problem sadece sinir bozucu olmakla kalmamakta, işlerin aksamasına sebep olduğu için para kazanılmasına da mani olmaktadır. Evlerde de en sık yaşanan su tesisatı problemlerinden olan lavabo tıkanıklıkları, nadir olarak görülen tesisat arızalarını bir kenara bırakırsak büyük çoğunlukla kullanım hatalarından kaynaklıdır. Lavaboyu bir çöp kovası olarak gören ev kadınları ve işletme çalışanları, farkında bile olmadan lavabo giderinin sıkça tıkanması problemine bizzat sebebiyet verir.

Ne Yapmak Lazım?

Lavabo tıkanması problemiyle sıkça karşılaşan ev kadınları ve firma sahiplerinin yapması gereken ilk şey; lavabo bir çöp kutusu olarak görmekten vazgeçmektir. Ayrıca çoğu zaman düşünenin tamamıyla aksine, lavabo giderinin tıkanmasına sadece inorganik maddeler sebep olmamaktadır. Tamamen organik bazlı dahi olsa lavaboya dökülen birçok madde, başta dirsek bağlantıları olmak üzere pimaş borularda birikebilir ve kısa sürede giderin tıkanmasını sağlayabilir. Çoğu zaman profesyonel mutfakların lavabolarında, yiyeceklerin kızartılması için kullanılan sanayi tipi kızartma yağlarının lavaboya dönülmesinden ötürü tıkanıklık oluşmaktadır. Evlerde de çoğunlukla kızartma için kullanılan yağ, henüz sıcak yani sıvı haldeyken lavaboya dökülür ancak bu atık yağ gider içinde hızla yoğur ve diğer maddelerle birlikte katı bir birikinti oluşmasına yol açar.

En Pratik ve Ekonomik Çözüm Nedir?

Lavaboların tıkanmasına, mutfaklarda yıkanan sebze ve meyveler sebep olabildiği gibi bulaşıkların yıkanması esnasında tencere ve tabakların dibinde kalan pişmiş yiyecek artıkları da yol açmaktadır. Soğan, sarımsak kabuklarının yanı sıra diğer sebze ve meyvelerin kökleri, yaprakları ve lifli dokusu pimaş borularda birikerek çürümeye başlar. Tüm bu atık maddeler lavabo giderini bazen metrelerce derinden tıkayabildiği için çözüm için profesyonel ekipmanların kullanılması elzem hale gelir. Çünkü marketten satın aldığınız ucuz açıcı kimyasallar ya da 15-20 santimlik teller, bu tip derin lavabo tıkanıklıklarında hiçbir işe yaramayabilir. Firmamızsa garantili lavabo açma hizmetleri dahilinde özel robot cihazlardan yardım alarak, 30 metre gibi en derin tıkanıklıkları bile “kırmadan, içerden müdahalede bulunarak” birkaç dakikada açabilmektedir.

Pin It
0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir